Валерій Франчук   Валерій Франчук - заслужений художник України, лауреат премії ім. Т.Шевченка                                                                                            

Що десять років для осмислення цього на перший погляд невеличкого проміжку часу, як критерію визначення загальнолюдських змін чи звершень? Звичайно, малий відрізок часу! Життя окремої людини десять років можуть змінити докорінно. За ці роки деякі люди добиваються таких висот, що іншим не вдається і за все довге життя. Бувають і протилежні випадки, коли ці десять років не хочеться і згадувати.
     Що ж стосується діяльності державної телекомпанії «Культура», я стверджую, що десять років для них стали роками становлення, розвитку і визнання на великій частині території нашої держави.
Це, по суті, майже єдиний канал, який хоча б частково вгамовує душі, голодні на інтелектуальні телепередачі, висвітлює славні історичні постаті, сторінки нашої історії і, як це не сумно, мабуть єдиний канал в Україні з українською душею і мовою. Він відкриває нові, майже  забуті і замовчувані імена в культурі, історії, мистецтві та сьогоденні. Але потрібно відмітити, що ця багатоплановість не стає на заваді якості виробленої телевізійним каналом продукції.
     Теми, до яких зверталася за ці роки «Культура», актуальні і дієві у вихованні глядача, допомагають формуванню високих естетичних смаків. Висока професійність творчих працівників каналу відповідає найновішим тенденціям розвитку і освоєння телекомунікаційного простору. Про це свідчать численні нагороди, дипломи переможців на найпрестижніших форумах, які отримав авторський колектив каналу (сценаристи, режисери, оператори). 
     Я також, як митець, не одноразово був представлений в ефірі цього чудового і мною улюбленого телеканалу.  Були телерепортажі з відкриття моїх виставок, а також створені фільми, що висвітлювали мою працю як митця.
     Хочеться вірити, що золота скіфська пектораль і в наступні десятиліття буде притягати до себе не тільки глядачів з України, а й зі всього світу. Образ нашої держави, висвітлений телеканалом «Культура», правдивий і чистий, як плюскіт чистого джерела із криниці духовності.
     Нехай і надалі допомагає всім спраглим до пізнання своєї землі, своєї історії і самого себе телекомпанія «Культура». А керівництву і всьому славному авторському колективу - міцного здоров’я і величних творчих успіхів на благо України.
     Мені приємно брати участь у арт-проекті, який проводить з українськими митцями до десятиліття телеканалу «Культура» Руслан Руно. Це вже не перший творчий задум, який щиросердечно втілює в життя пан Руслан. Я як митець щиро підтримую його, бо відчуваю, що він не шукає для себе якоїсь сьогочасної вигоди, як (чого гріха таїти) роблять більшість теперішніх мистецтвознавців чи організаторів подібних акцій - де спочатку гроші а потім проект. І на цьому ювілейному проекті він щиро представляє українських митців різного віку: заслужений діяч мистецтв, професор, народний художник України, Юлій Ятченко; заслужений діяч мистецтв, професор, Тимофій Лящук; заслужений художник України, О. Керімова-Попова; народний художник України, Володимир Куткін; і я, Валерій Франчук. І за це ми всі йому дуже вдячні. Бо в наш прагматичний час, вкладаючи шалені гроші, художників везуть із-за кордону, а от підтримати українських митців в нас якось соромно, небажано.
     А було б непогано, якби хоч раз на подібних високогрошовитих імпрезах поряд із закордонними авторами представили, наприклад, і мої твори. Тоді, я впевнений,багатьом відкрилися б очі і все стало би на своє місце. Бо в Україні є стільки достойних митців, які варті бути представленими на найпрестижніших світових мистецьких акціях, що нашим багатим меценатам чи спонсорам хватило би роботи не на одне десятиліття. Достойних митців маємо - чекаємо на сучасних Ханенків, Терещенків, Леонтовичів та інших людей, що витрачали свої кошти не на гріховні втіхи свого тлінного тіла, а вкладали значну частину своїх статків на побудову храму – храму духу української нації. З огляду на сьогоднішню подію, будемо надіятись, що перші ластівки вже майорять на обрії.


Тиміш Лящук   Тиміш Лящук - заслужений діяч мистецтв України, професор

 Думки старого художника про телеканал «Культура» і трохи про мистецтво


Те що теперішній владі й «електорату» культура непотрібна не відкрию Америки. Навіть ті здобутки в Українській культурі, які з великими зусиллями накопичили ми епоху недокомунізму потихеньку тануть. І поки ще живе Українська культура, дякуємо ентузіастам на телеканалі «Культура», де працюють особистості не за гроші, а за покликом серця і душі. Їх надихає Дух Українства, який має глибокі коріння і вагомі здобутки. Їхня безкорисна справа надихає інших. І немає нічого дивного, що вони співпрацюють з телеканалом «Культура». Їх не збивають з пантелику широко розрекламоване «сучасне мистецтво» коштами олігархів.
Є мистецтво від Бога, а є від лукавого. Мої переконання базуються на досвіду довгих років панування різних ЗМІ, які швидко виникали та недовго існували.
Від сучасної влади ми не діждалися піклування про культуру.
Коли великий начальник відвідав художню виставку, він поцікавився скільки коштує картина і вигукнув: «губа не дура!». Але не поцікавився, чи купують їх за таку суму. На жаль їх не купують і за копійки. Результат екскурсії начальства на виставку був плачевним для художників. Опалення майстерень сягнуло таких сум, що деякі художники відмовилися від майстерень, а інші від опалення. Попробуйте попрацювати в майстерні, в якій температура трохи вища нуля.
Але вернімося до телеканалу «Культура» і переглянемо програму лише за один день – п’ятницю, насичену цікавими фільмами (нашими), зустрічі з митцями і письменниками, як сучасними так і невмирущими, з концертами та значними культурними подіями… Не буду перераховувати, бо треба переписати всю програму. А в провладній газеті «Вечірній Київ» (була колись Газета!) подані програми усіх телеканалів, крім «Культури». На інших каналах засилля іноземних фільмів, концертів і виконавців.
Нема в світі такої країни, яка б свої здобутки в минулому паплюжила, як це вміють робити наші письменники. Як це зуміли спаплюжити великого поета Сосюру у пародії «Любіть Оклахому», або як відомий письменник паплюжить, і не одноразово, Олеся Гончара і Василя Касіяна. А наші інтелектуали мовчать, адже не їх чіпають.
Маю ще одне зауваження. Не сприймаю вислів «насолоджуватись мистецтвом». Як можна насолоджуватися картинами В.Франчука про голодомор, чи В.Куткіна про Гулаг, або І.Рєпіна «Убивство сина Іваном Грозним»?
Мистецтво мусить спонукати до роздумів, викликати радість чи сльози, навіть чудовими пейзажами та натюрмортами С.Шишка треба любуватися.
Канал «Культура» подає нам високі здобутки наших митців і письменників, і ми, Українці, повинні пишатися цим і вчитися у нього як творити і любити нашу Високу Культуру. А для цього пам’ятати мудру пораду Святійшого Патріарха Філарета про те, як правильніше використовувати свій час: «На працю, молитву, читання літератури, що збагачує духовно й інтелектуально».
А від себе добавлю, якщо дивитися телевізор, то тільки канал «Культура».


 

Руслан Руно, керівник арт-салону “Arka”


– Пане Руслан, Ви опікуєтеся арт-проектами, які представляють переважно реалістичний український живопис, проектами, що популяризують та підтримують класичне мистецтво (святкування 10-ліття створення Державної телерадіокомпанії “Культура”, зокрема). Хоча нині вважаються успішними виставки та заходи, що презентують переважно сучасну авангардну творчість.
Чому саме такі пріоритети?..
– Так, саме український реалістичний живопис і є класикою українського образотворчого мистецтва. Хто, як не Тиміш Лящук, Юлій Ятченко, Валерій Франчук, не побоюсь цього слова, є кращими в Україні. Сьогодні ці художники представляють галерею “Арка” (принаймні, в арт-проекті “ДТРК “Культура” – 10 років”).


  Ольга Сумська - народна актриса України.

Вважаю необхiдним пiдвищення рейтингу українського телеканалу «Культура». Також надати ефiрний рейтинговий час, залучити молодих, талановитих фахiвцiв. Поновити ефiри для театральних телевистав. Саме канал «Культура» може стати колосальним iдеологiчним носiем

 

Ані Лорак - – заслужена артистка України.

На мою думку, нашій країні дуже потрібен канал «Культура», програми якого мають за мету підвищення культурного рівня людей, виховання смаку, широке інформування щодо проведення різноманітних культурних заходів. Але насамперед нашим державним діячам треба усвідомити, що без ефективної культурної політики не існує нормальної здорової держави. Треба вкладати кошти у культурний розвиток, і щоб це були не поодинокі випадки, а справжня система. Я бажаю каналу процвітання, цікавих проектів та обов’язкового збільшення аудиторії!
З любов’ю, Ані Лорак.


 

Руслана – народна артистка України.

Ще на початку XX століття відомий російський письменник А.П.Чехов зауважив: “Поняття про культуру вельми широке: від умивання обличчя до останніх висот людської думки…” Найстрашніша і найболючіша проблема, що вже набула загрозливих масштабів – масова бездуховність.В свою чергу телеканал «Культура» допомагає розвитку духовної,культурнорї,інтелектуальної нації,яка шанує рідне слово,Батьківщину і любить свій народ. "


 

Олександр Левченко – письменник-фантаст.

Український телеканал «Культура» не просто потрібен - він конче необхідний для нашої країни, культурний ландшафт якої майже цілковито зруйновано за кільканадцять років правління антикультурного та антиукраїнського олігархічного режиму. Телеканал не лише сприяє справі відродження знищених гілок української літератури, придушеного театру і цілковито задушеного кіно, а й просто дає змогу дивитися телевізор - переглядати нормальні фільми, насолоджуватися якісною музикою, зустрічатися зі справді цікавими людьми, дізнаватися про події дійсно культурного, а не гламурного життя, - а не вимикати його після блоку вечірніх новин. Зрештою, хочеться вірити, що з передач телеканалу «Культура» широкий загал читачів нарешті дізнається про існування справжньої української фантастики, про яку чомусь прийнято розповідати байки, що її немає.

 

ДТРК "Культура" тел\факс +38 (044) 292-81-43   Астра 1G 12304,5 мГц   kultura_tv@i.ua
Київ, вул. Туманяна 15 тел\факс +38 (044) 292-61-70